3d tiskárna

Octoprint farma a gcode soubory v gitu

Jelikož mám aktuálně k dispozici 3 různé 3D tiskárny (tedy s nekompatibilním gcodem mezi sebou) a ke všem mám připojený "OctoPrint":https://octoprint.org/, začal jsem vymýšlet, jak řešit ten zmatek v gcode souborech. Na vstupu je STL nebo jiný soubor, který, vzhledem k tomu, že ne úplně málo věcí jsem jen stáhl, je také dobré někde schovat. Do octoprintu přijde nahrát gcode soubor, podle kterého to tiskárna vytiskne. Ale když tiskárny nejsou stejné, tak je gcode pro každou tiskárnu jiný. A další věc, která stojí za archivaci, je factory/project soubor ze sliceru a nastavením pro ty dané objekty. Vezměme k tomu v úvahu to, že v OctoPrintu v zásadě chceme mít uložené jenom ty gcode soubory (ostatní je tam zbytečné a zbytečně zabírá místo na SD kartě Raspberry) a také že manipulace se soubory v OctoPrintu je... spíše nouzové řešení :-) Takže, dá se to vymyslet nějak lépe, než tam ručně nahrávat soubory a držet v nich pořádek?

7 let s ErgoDoxem

Letos uplynulo 7 let od zakoupení moji první sady klávesnice ErgoDox. Vzpomněl jsem si na to, když se letos konečně dostala v ToDo listu řada na některé věci, které zde tenkrát nefungovaly (tedy, hlavně multimediální klávesy :-) ) a po dlouhé době jsem do ni zase chvíli hrabal :-)

Automatické vypínání 3D tiskárny

Aneb jedna z dalších modifikací 3D tiskárny - naučíme jí se sama vypnout. Způsobů, jak tohle řešit je vícero, navíc i záleží, jak konkrétně daná tiskárna s komponenty okolo vypadá. Moje sestava je navíc ještě trochu specifická v jedné věci - všechny tiskárny mám doplněné RaspberryPi s běžícím OctoPrintem, přičemž Raspberry je přes DC/DC měnič napájená přímo ze zdroje od tiskárny. To sebou nese jednu komplikaci - Raspberry by se správně mělo napřed softwarově vypnout, než se mu (se zbytkem tiskárny) natvrdo odpojí napájení. Takže, následující postup řeší tuhle situaci a je to jedno, patrně z mnoha, řešení.

Bastly z 3D tiskárny: DC napájecí lišta

Bastlení (nejenom) elektroniky s 3D tiskárnou dostává docela nový rozměr. Výsledný produkt pak totiž není potřeba schovávat do kartonové krabice, cpát do universálních plastových boxů a podobně, ale dá se mu vyrobit něco na míru, co ve výsledku pak i dobře vypadá.

3D tiskárna po téměř dvou letech, aneb náprava hříchů

Z uplynulé série článků vyplynulo, že průběh stavby 3D tiskárny nebyl až tak hladký. A byť ve výsledku tiskárna fungovala, zůstalo zde několik kostlivců ve skříni. Nicméně v duchu nešahej na to, co funguje, se mi do toho stále nechtělo zasahovat. Pak se objevil RebeliX2, kde jedna z killer feature upravené verze bylo štelování Zkového endpointu šroubkem (tedy relativně rychle a přesně oproti posouvání mikrospínače o desetiny milimetru rukou). Bohužel menší nevýhoda updatované verze je, že ona má i trochu kratší osu X, trochu jinak tohle...

Pat a Mat staví 3D tiskárnu VI: Bilancování

Po předchozích pěti dílech se tiskárna dostala do stavu, kdy by měla alespoň nějak tisknout. Nějaké to dolaďování tam stále je, ale to patrně stejně nejspíš nikdy neskončí :-) Zbývá se tedy ještě na závěr poohlédnout, kolik že ta sranda vlastně ve finále stála.

Pat a Mat staví 3D tiskárnu V: A zkoušeli jste to zapojit do zásuvky?

Kupa hliníku, plastu a spojovacího materiálu už zabírá místo na stole. Zatím je to ale jenom přerostlé těžítko. Přišel čas vyzkoušet, jestli to těžítkem i zůstane :-) Předtím, než se z toho vyhrne hromada plastu (která dost možná nebude ani trochu podobná tomu, jak to mělo vypadat), je potřeba ještě několik věcí poupravit. V zásadě ale už jediné co je třeba montovat, je neustále do zblbnutí otevírat a zavírat krabičku na elektroniku. Směle tedy můžeme zahodit nářadí, zapojit to do zásuvky a začít se hrabat v softwaru :-)

Pat a Mat staví 3D tiskárnu IV: 2x vrtej, pak měř a pak tiskni znovu (Extruder)

V dosavadních dílech zatím nebylo nic zmíněno o nejdůležitější části tiskárny (ačkoliv sled blogů nekoresponduje úplně se stavbou a na některých fotkách už hotové dílo bylo vidět) - extruderem. Extruder je ta část tiskárny, do které se montuje tryska (hotend), která taví strunu s materiálem a nanáší ji na tiskovou plochu. Další nezbytnou součástí je motorek a nějaký mechanismus, který strunu tlačí do trysky. Také je to část, kterou se RebeliX nejvíce odlišuje od Rebela (extruder je použit z i3) a tedy všudydostupné stavebnice zrovna tuhle část nemají. A také je to část, kde jsem provedl za celou stavbu snad největší fail, co jsem mohl a zničil jednu plastovou součástku takovým způsobem, že to ani aceton nespravil.

Pat a Mat staví 3D tiskárnu III: Elektronika

Po minulých dílech máme složený rám, máme usazené části, které se jakžtakž i hýbou a na patřičných místech jsou i motorky, které by tím měli hýbat. Zbývají tedy nějaké elektronické serepetičky, které z části tohle všechno ovládají a z druhé části poskytují věci, aby to vůbec něco dělalo (tryska, podložka). Jdeme tedy na to.

Pat a Mat staví 3D tiskárnu II: to, co se mělo hýbat

Po předchozím mnohahodinovém klení se povedlo dát dohromady rám tiskárny (to znamená, že to jako tiskárna stále nevypadá, ale zabírá to už tolik místa, že to nejde hodit pod stůl). Nastává tedy čas nacpat sem i něco, co se bude hýbat. Dovážím domů hlazené tyče (už nařezané, koupené 2x2 metry vychází akorát na jednu tiskárnu a dvě hodně luxusní tyčky na rajčata) a rozbaluji zásilku s pár pitomostmi - LM8UU ložiska, řemeničky, řemen a pár dalších věcí.

Stránky

Subscribe to 3d tiskárna