mutt

Používání muttu

Všechno již máme nastavené, zbývá nám už jen lehký úvod do používání. Ačkoliv spousta věcí je intuitivních, je zde pár činností, které člověka v první chvíli nenapadnou.

Co se týče toho úplného základu, tak po spuštění byste měli vidět seznam zpráv a v případě patchlé verze ještě navíc sidebar se složkami. Ovládání sidebaru jsme si popsali již při konfiguraci. V seznamu zpráv se lze pohybovat klasicky šipkami + page up/down. Enterem otevřete zprávu a v ní se zrovna tak budete pohybovat. Nyní tedy krátce popíšu ovládání v různých módech.

Nastavení muttu: muttrc

Maily se nám stahují a už je můžeme teoreticky i posílat. Ale předtím, než se konečně vrhneme na jejich čtení, tak si musíme ještě nastavit samotný mutt. Konfiguraci muttu lze pro přehlednost rozházet do více souborů (čehož taky využijeme). Začneme tedy s hlavním souborem, který dáme do ~/.mutt/muttrc:

Mutt (a věci okolo)

Mutt je poštovním klientem, ale ne asi takovým, na jaký je většina lidí zvyklá. Je to totiž konzolový poštovní klient. Navíc vychází z unixové filozofie, takže je opravdu dělán jen pro čtení pošty. Co z toho vyplývá? Že na psaní mailů se použije nějaký váš oblíbený editor, na stahování pošty nějaký specializovaný program (třeba fetchmail, ale dnes už i tedy mutt sám o sobě zvládá POP3 nebo IMAP), na odesílání pošty nějaké lokální MTA a muttem si tu lokální poštu budete opravdu jen číst. Na oplátku mutt to čtení umí

Subscribe to mutt